Nikkel allergia
Fejfájás, fáradékonyság: a nikkel allergia jelei
Mi nők, rajongunk az ékszerekért. A hétköznapok során épp úgy szívesen viseljük őket, mint különleges alkalmakkor. Sokan szembesültünk már azonban egy-egy újabb darab viselését követően fellépő viszketéssel, égő érzéssel, bőrpírral járó tünetekkel. Ekkor többnyire lemondtunk az adott ékszer viseléséről, a probléma azonban ennél jóval összetettebb. A nikkel allergia szindróma tüneteit és kezelési lehetőségeit dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa ismerteti.
„Nikkel allergia szindróma”
Hazánkban a lakosság 30 százaléka szenved a nikkel allergia tüneteitől, közöttük is különösen magas, mintegy 80-90 százalék a nők aránya. A nikkel allergia tüneteit számos, a hétköznapok során is használt eszközzel történő érintkezés is kiválthatja. Nikkelt tartalmazhatnak például nem csak egyes ékszerek, de övcsatok, rozsdamentes acélból készült tárgyak, pénzérmék, sőt akár a szemüvegkeretek és egyes kozmetikumok pl. szemhéjtus, vagy hajfesték is.
Kevesen tudják, hogy a nikkel allergia nem csak bőrtüneteket okozhat. Létezik egy, a nikkel allergiás betegeken jelentkező, általános tüneteket okozó „Nikkel allergia szindróma”. Ez a tünetcsoport, amelyre jellemző lehet a hirtelen megjelenő kiterjedt csalánkiütés, kiterjedt ekcéma, sajátságosan bőrérintkezés nélkül alakul ki.
A tünetek ebben az időszakban könnyen összetéveszthetők a „tavaszi fáradtság” okozta panaszokkal, mivel a nikkel allergia is okozhat fejfájást, fáradékonyságot, vérszegénységet. Amennyiben a felsorolt tünetek mellett hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hányás, étkezést követő fulladás, hasmenés, székrekedés is jelentkezik, mindenképpen gondolnunk kell nikkel allergiára is. Ez esetben ugyanis a tünetek okozója az étkezéssel bevitt nikkel, amely a tápcsatornából felszívódva hoz létre általános allergiás tüneteket. Számos, egyébként egészséges élelmiszer nikkel tartalma magas.
Magas nikkel tartalmú élelmiszerek
-
magasabb, mint 1000µg /kg mogyoró, zab, kakaó (csokoládé), paradicsom koncentrátum, lencse, mandula, dió
-
200-1000 µg /kg fémedényben főzött ételek, spárga, káposzta és karfiol, bab és zöldbab, korpás kenyér, instant élesztő, margarin, kagyló, osztriga, krumpli, borsó, paradicsom, spenót, aszalt szilva
-
50-200 µg/ kg kajszibarack, homár, brokkoli, hagyma, kukorica, körte, mazsolaszőlő, avokádó, répa, fejes saláta, füge, gomba, hajdina, édesgyökér, hering, tea, rebarbara
Diagnózis, kezelés
A fenti listát látva, érthető, hogy a kizárásos diéta ez esetben nem lehet megoldás, mivel ezen élelmiszerek a beteg táplálkozásából való teljes száműzése egyrészt nehézségekbe ütközhet, másrészt hiányoznának az egészséges étrendből.
Létezik a nikkel allergia szindróma általános tüneteitől szenvedők számára is egy olyan kezelés, a deszenzitizálás, amely szájon át, szigorúan ellenőrzött emelkedő dózisban adagolt nikkelt tartalmazó készítmény szedésével hozzászoktatja az allergiás beteg immunrendszerét az allergiás tüneteket kiváltó nikkel elviseléséhez.
Ilyen típusú kezelést a pollen, atka és állatszőr allergiás betegek kezelésében is sikerrel alkalmazunk.
A kezelés megkezdése előtt meg kell bizonyosodnunk arról, hogy a panaszokat valóban nikkel túlérzékenység okozza, szükséges tehát a nikkel allergia igazolása, és szükség esetén terheléses vizsgálattal bizonyítani a tünetek és a szájon át történő nikkel bevitel közötti összefüggést.